Články, recenze a novinky

Reportáž

3D tisk pro zbraňové doplňky a předměty, s tématikou Scorpion Defense s Janem Čontošem

Otázky: Martin Silovský, majitel a hlavní instruktor Scorpion Defense

Odpovědi: Jan Čontoš, instruktor Scorpion DefenseJak dlouho jsi instruktorem Scorpion Defense a jaké jsou tvé dosavadní zkušenosti na tomto poli?

U firmy Scorpion Defense jsem druhým rokem, ale stále probíhá z mé strany proces studia a sebezdokonalování, například na našich kurzech a všeobecná příprava v rámci firmy pro co nejlepší budoucí výkon jako instruktora. Jinak se zbraněmi pracuji již šest let aktivně a jako instruktor celkově dva roky, pro doplnění uvádím, že o zbraně se zajímám cca. 18 let. V rámci firmy mám v současné době na starosti přípravné kurzy na zbrojní průkaz a sekci Střílení pro radost. Potkat mě můžete i příští rok na našich kurzech.

Jak jsi se dostal k 3D tisku?

Poprvé jsem se o tom dozvěděl v časopisu ABC už na základní škole. Svoji první tiskárnu na 3D tisk jsem si pořídil před sedmi lety.

Od té doby uplynulo již poměrně hodně času, jakému tématu jsi se za tu dobu věnoval v rámci 3D tisku?

Jedním z mých zájmů je komiks, knihy s tématikou sci-fi, fantazy a jako každý nerd se věnuji i hraním tematických her na PC. Z toho všeho jsem čerpal náměty a zpracovával je ve 3D tisku, jako figurky, diorámata.

Můžeš lidem od střílení přiblížit co jsou diorámata?

Jedná se o scénu, nebo chceš-li zátiší s jasně danou tématikou, jako je úsek bitvy, bojiště anebo v rámci dnešního adventního času se jedná i o betlém.

Něco dalšího, co obsahovala tvoje tvorba?

Za vše, co předurčilo moji budoucí tvorbu, ke které se dostaneme, mohu zmínit doplňky na airsoft pro mé méně šťastné kamarády, kteří nemohli v té době běhat s dospěláckými zbraněmi. Také jsem v průběhu let začal tisknout a experimentovat s doplňky na svých zbraních.

Na jakých mašinách v současné době tvoříš?

V současné době mám tři tiskárny, které fungují na dvou rozličných technologiích tisku. První dvě tisknou pomocí tavení plastové tiskové struny, tzv. filamentu a třetí tiskárna pracuje pomocí technologie SLA, což je vytvrzování pryskyřice pomocí UV světla. Každá z tiskáren má své pro a proti a hodí se pro různé aplikace.

S jakým materiálem pracuješ?

Na trhu je velké množství druhu filamentu od PLA, což je plast vyráběný např. z kukuřice, přes ABS,který je velmi rozšířeným plastet v průmyslu i v odvětví zbraní. Dále třeba PET – G, který známe z klasických pet lahví, až po flexibilní filamenty na způsob gumy a nebo třeba se dřevem. Já pracuji převážně s PLA, pro jeho jednoduchost pří tisku. Což se hodí při častém tisku prototypů a PET-G, který má skvělé mechanické vlastnosti. Na SLA tiskárně převážně černý resin.

Kde čerpáš svoji inspiraci?

V současné době hlavně u nás na kurzech nebo posezení s tebou u kávy, kdy připravujeme různé projekty do budoucna. Zdrojem jsou samozřejmě také tuzemská i zahraniční média s tématikou tvorby ve 3D tisku a zbraní.

Jak vidíš budoucnost 3D tisku a jeho uplatnění ve světě zbraní a jejich doplňků?

Je to vynikající prototypovací nástroj, který snižuje náklady na vývoj a zároveň zvyšuje jeho rychlost. Pro příklad, pokud bych měl vše vytvářet z pevných materiálů, jako je třeba dural, bylo by to vysoce nákladné a neefektivní. Z pomocí 3D tisku mohu tvořit každou verzi projektu za zlomek ceny a v případě neúspěchu ji v uvozovkách hodit do koše a tvořit dál.

Jaké v současné době probíhají projekty ve 3D tisku v rámci Scorpion Defense?

Některé projekty mi leží v hlavě již pár let a nyní přišel čas na jejich realizaci za plné podpory Scorpion Defense, mé přítelkyně a samozřejmě tebe. V současné době máme dva typy projektů. Jedny se zaměřením na marketing a propagaci Scorpion Defense a druhé na vývoj a výrobu doplňků na zbraně.

Můžeme zmínit alespoň některé z nich, které nepodléhají prozatímnímu utajení?

Za všechny uvedu třeba držák nábojů na brokovnici jakéhokoliv typu, dle přání zákazníka, a to i na libovolný počet nábojů, nebo barevném provedení. V rámci propagace pak připravujeme malé překvapení pro každého účastníka našich kurzů a pak výjimečnou věc, kterou dostane ten, kdo absolvuje všechny naše kurzy.

Projekt na taktický držák nábojů do brokovnice už běží delší dobu i v rámci ostrého testování?

Ano je tomu tak a zatím se osvědčil bez jediné závady i při intenzivní střelbě a jsme v současné době schopni vyrábět a v případě zájmu ihned distribuovat.

Vím o poměrně velkém projektu v oblasti zbraňového systému, který je v přípravě, můžeme k tomu uvést aspoň něco málo?

A taky víš, že k tomu nemohu zatím nic prozradit, snad jen to, že něco takového na českém a dá se říci i světovém trhu zatím chybí. Momentálně jsme ve fázi prototypu a ladění designu ale doufám, že se nám to podaří co nejrychleji zdárně dokončit a uvést na trh

Ještě zmíním, že u nás děláš také i webmastera, něco k tomu?

Snad jen pokud by se někde vyskytovala chybička, tak mi dejte vědět na náš mail a já se o to postarám. V rámci webu a ostatních projektů se nebráníme případné spolupráci nebo propagaci.

Slovo na závěr?

Na závěr jen doufám, že tato šílená doba pomine a brzy se všichni vrátíme k tomu co máme rádi. Držte se a snad se brzy potkáme třeba na kurzu. Děkuji za rozhovor